Dodane przez moderator on August 30, 2015

W kolejnym tekście z serii "Ciekawskim okiem..." przyjrzymy się rękawicom Reusch Waorani SMU z linii 2014, w których występował Sebastian Nowak bramkarz Termalici Bruk-Bet Nieciecza.

Powoli kończą się rękawice SMU z linii Waorani z 2014r, które możemy w ramach tego cyklu "wziąć na warsztat". Jako jeden z ostatnich modeli, trafił do nas model Worani Pro G2 DUO, Sebastiana Nowaka. Na pierwszy rzut oka rękawice zdają się być typowym modelem Pro G2 z mankietem lateksowym na nadgarstku. No właśnie, tylko na pierwszy rzut oka.

Wstępniak

Z zewnątrz dostrzegamy typowy krój Waorani, w kolorystyce z Mistrzostw Świata w Brazylii. Zieleń, żółć, nieco bieli i niebieska oraz czarna siatka na korpusie całej rękawicy. Nic, czego byśmy już nie znali. Ciekawie robi się od strony wnętrza dłoni, gdzie na piance G2, płaskiej, pozbawionej przetłoczeń, na krańcach palców, znajdują się silikonowe naniesione na piankę, półkoliste wzory technologii Catch Control 2.0. To właśnie ten system ma wspomagać chwyt, zwłaszcza w suchych warunkach. Umieszczenie tych wzorów na piance bez przetłoczeń, jest zmianą względem rękawic dostępnych w powszechnej dystrybucji. Zwykle system Catch Control znajdował się tylko w modelach z pianką tłoczoną. Najlepszy element tych SMU znajduje się jednak w ich wnętrzu. Na podszewce pianki G2.

Wewnątrz rękawicy, na wyściółce, znajdują się poprzeczne pręgi z pianki lateksowej. Dzięki temu, mając rękawice na dłoniach, wyczuwa się niebywałe poczucie "zespolenia" z łapami. System DUO nie jest niczym nowym. Podobny patent był też stosowany chociażby w rękawicach marki Select. Warto jednak powiedzieć, że w natłoku różnego rodzaju technologii, które mają wspomagać bramkarza w pracy, to system DUO jest jednym z najbardziej efektywnych, jaki można zastosować w rękawicach bramkarskich.

System DUO

Zasada działania DUO jest bardzo prosta. Dzięki piankowym pasom wewnątrz rękawic, od strony chwytnej, po włożeniu dłoni, ta nie przesuwa się wewnątrz rękawicy. Gdy ręka jest dodatkowo spocona, mamy poczucie "przyklejenia" rękawicy do dłoni. Mniej więcej 1,5-2 mm pasy pianki wewnątrz, wspomagają czucie piłki, dodatkowo amortyzują i podnoszą komfort noszenia. Dzięki temu, rękawice z DUO wspomagają najważniejszy aspekt gry na bramce - poczucie pewności u bramkarza, a to przekłada się na lepszy chwyt piłki.

Dla kogoś, kto nie miał okazji grać z rękawicami DUO, pierwszy raz z tą technologią będzie ciekawym doświadczeniem. Mimo dużego rozmiaru (rękawice Sebastiana Nowaka to rozmiar 11), sprzęt świetnie przylega do dłoni, jest dopasowany i wygodny. Poprzez piankę wewnątrz, mamy poczucie dodatkowej warstwy amortyzacyjnej w czasie uderzeń, a także, wspomnianego już wyżej, "przyklejenia" powierzchni dłoni do pianki rękawicy. I to naprawdę robi różnicę w odczuciu. Oczywiście, tego rodzaju technologia ma też swoje wady. Jeśli na przykład preferujemy cienkie, proste rękawice, z jak największym poczuciem swobody, łączna grubość pianki zewnętrznej i DUO może wydać się nam za gruba. Niektórym, zamiast pomagać w amortyzacji, może to więc przeszkadzać. Jest to jednak kwestia jak najbardziej subiektywna, trudno więc zaliczać ją do wad rękawicy.

Podsumowanie

Rękawice z linii Waorani z 2014 r., przygotowane dla bramkarza Termalici, to przykład bardzo dobrego zestawienia technologicznej wariacji z prostym, sprawdzonym krojem rękawic bramkarskich. Połączenie szycia flat z systemem DUO, zapewnia świetne odczucia na rękach, dzięki czemu mogą przysłużyć się do istotnej kwestii związanej z grą na bramce, a mianowicie poczucia pewności u zawodnika. Nic więc dziwnego, że Sebastian Nowak wybrał taki model jako swój meczowy. 

 

Jak wypada nowy model Sebastiana Nowaka na 2015? Przekonamy się już niebawem!

Galeria zdjęć w wyższej rozdzielczości: http://bramkarze.pl/content/reusch-waorani-pro-g2-duo-smu-snowak-2014

Kategorie: