Dodane przez moderator on April 16, 2015

Rozmiar ma znaczenie! Czyli jak dobrać rozmiar rękawicy bramkarskiej?

Problemem wielu osób, szukających rękawic bramkarskich, jest dobór odpowiedniego rozmiaru. W tym krótkim tekście podrzucimy Wam kilka porad, według których warto wybierać sprzęt tak, abyśmy mogli korzystać z pełni jego możliwości. Dowiecie się także na co zwrócić uwagę, by zminimalizować uszkodzenia rękawic poprzez odpowiedni dobór wielkości "łapy". 

3 kryteria doboru rozmiaru

Pierwszym kryterium doboru, który musimy brać pod uwagę jest marka rękawic, które chcemy kupić. W teorii, rozmiary wszystkich firm powinny być zunifikowane, jednak w praktyce jest nieco inaczej. Dlatego też warto pamiętać, że rękawice kilku marek są „zawyżone”, a innych „zaniżone” względem większości. Przykładowo, nosząc typową dziesiątkę (rozmiar 10),  w rękawicach Uhlsport z szyciem flat, muszę wybrać rozmiar 9,5 (10 jest nieco za luźny). Podobnie przy rękawicach Puma z płaskim szyciem, również 9,5. Inaczej jest w przypadku Reuscha, w którym to najbardziej komfortowym jest dla mnie rozmiar 10,5 oraz 11 (z systemem DUO). W przypadku Adidasa mogę spokojnie wybrać rozmiar 10, a gdy chcę rękawice     z trzema paskami, ze szwem NC – 10,5. Inaczej sytuacja wygląda w rękawicach Nike, gdzie najpopularniejsze Vapory najlepiej sprawują się na mojej dłoni, gdy mają rozmiar 11 (chociaż ostatnio coraz częściej widzę rozmiar 10.5, którego to kiedyś w Nike nie było). Rękawice Select, 4Keepers czy Sells, to standardowa 10.

Jaki z tego wniosek? Bardzo prosty, Uhlsport i Puma z szyciem flat, wypadają większe niż inne firmy. Reusch z flatem jest mniejszy względem nominalnej rozmiarówki, podobnie jak Nike. Natomiast Adidas, Select, 4Keepers czy Sells są rękawicami odpowiadającymi „typowej dziesiątce”. Warto więc spojrzeć na sprzęt, w którym gra nam się najwygodniej i wedle tego rozmiaru patrzeć na inne marki rękawic.

Drugim kryterium, jest krój rękawic. Musimy pamiętać o tym, że rękawice z szyciem Flat będą obszerniejsze niż z Negative Cut. Dlatego też, jeśli zależy nam na odpowiednim dopasowaniu, flaty możemy wybrać 0,5 rozmiaru mniejsze niż nosimy lub równe jemu. W przypadku NC, najlepiej wybrać 0,5 (a czasem nawet o 1) rozmiaru większe, ponieważ krój ten sam w sobie jest mocno przylegający do palców. Jeśli jeszcze wybierzemy za ciasną parę, narażamy szwy i piankę na palcach większe naprężenia i w konsekwencji szybsze uszkodzenia. Inaczej sprawa ma się z rollfingerem, który najczęściej odpowiada nominalnej rozmiarówce (czyli jeśli nosimy 10, wybieramy 10). Ważne jest jednak to, że szycie rollfinger ma jeden bardzo słaby punkt, którym jest wszycie w śródręcze dwóch środkowych palców. Dlatego też często zdarza się, że nawet przy dobrze dobranym rozmiarze, po kilkunastu użyciach szew puszcza. Aby tego uniknąć, warto więc wybrać rozmiar 0,5 numeru większy. Nie powinno to wpłynąć na komfort użytkowania, a może znacząco przedłużyć żywotność rękawicy.

W tym miejscu trzeba też powiedzieć, że w przypadku słabszej jakości rękawic, szew ten może puścić bez względu na to, czy rozmiar dobraliśmy dobrze, czy też nie.

Trzecim kryterium jest budowa anatomiczna dłoni. Tutaj już sami musimy określić, czy mamy małe, masywne dłonie, czy też duże i smukłe o długich palcach. Dodatkowym utrudnieniem mogą być wszelkiego rodzaju zmiany (krótszy palec, częściowo, wyżej zrośnięty u nasady i tym podobne). Zawsze wtedy warto poszukać stacjonarnego sklepu i sprawdzić, w którym modelu i rozmiarze będzie nam najwygodniej. Podobnie jest w przypadku nadgarstka. Często bywa tak, że rozmiar rękawicy względem samej dłoni jest odpowiedni, jednak masywny nadgarstek uniemożliwia komfortowe zakładanie i zdejmowanie rękawic. Mamy wtedy dwie możliwości, albo rozciąć bandaż elastyczny (i obszyć, tak by się nie pruł) albo kupić większy rozmiar rękawic, licząc się z ewentualnym luzem na palcach.

Kwestią poboczną jest jeszcze ochrona palców, rękawice z systemem ochrony, również wypadają nieco ciaśniej niż rękawica bez tego systemu. Dlatego też, warto szukać rękawic o 0,5 rozmiaru większe.

Jak wybierać?

Przed zakupem rękawic bramkarskich, warto zastosować taki tok myślenia: jakiej marki rękawice chcę kupić i jaki mają mieć krój? Dzięki temu będzie nam łatwiej określić rozmiar, którego potrzebujemy. Jak już wspomniałem, rozmiarówki różnych firm mogą się różnić, i to znacznie. Trzeba o tym pamiętać dokonując wyboru, głównie po to, aby cieszyć się odpowiednim komfortem i zminimalizować zniszczenia sprzętu wynikające ze złego rozmiaru. Mając na uwadze różnice w krojach oraz te wynikające z różnych marek, powinniśmy być w stanie - w miarę dokładnie - określić jaki rozmiar konkretnego modelu potrzebujemy.

 

 

Źródło: bramkarze.pl/m.kołodziejczak

Kategorie: