Dodane przez moderator on July 11, 2015

Wśród wielu pytań o to jakie rękawice wybrać, pojawiają się także te o pielęgnacje naszych łapek. W tym tekście przybliżymy Wam więc temat pielęgnacji rękawic bramkarskich.

Gdy wyciągamy z pokrowca nowe rękawice, nasz sprzęt jest czysty, miękki, pachnie świeżością i lateksem. Chciałoby się utrzymać ten stan przez długi czas, jednak nie jest to możliwe. Rękawice to narzędzie, które służy nam do pracy na boisku, dlatego też będą one ulegały zużyciu i nic na to nie poradzimy. Możemy za to sprawić, by nasze narzędzie przez dłuższy czas sprawowało się bez zarzutu i efektywnie pomagało nam bronić dostępu do bramki.

1. Pierwsze użycie

Po zakupie nowych rękawic i w przypadku niektórych modeli, usunięciu z powierzchni pianki folii zabezpieczającej i przed pierwszym ich użyciem na boisku, należałoby dokładnie nowe rękawice wypłukać w letniej wodzie. Robimy to, by pozbyć się z pianki kurzu oraz pyłu, który do świeżego lateksu przykleił się w czasie produkcji rękawicy. Ktoś może się dziwić, jak nowe rękawice mogą być zabrudzone. Wtedy polecam spróbować i wymoczyć dobrze nowe rękawice w czystej wodzie ;)

Dokładne wypłukanie w wodzie, spowoduje też, że pianka "odetchnie", podniesie się i stanie się sprężysta. Płukanie także zmyje resztkę mydła produkcyjnego, które znajduje się na rękawicach, na przykład marki Reusch.

Równocześnie może się także zdarzyć, że lateks delikatnie zżółknie po kontakcie z wodą. Nie jest to nic groźnego. Przeciwnie to naturalne zachowanie pianek z dużą ilością domieszki naturalnego lateksu.

O dokładnym praniu rękawic powstanie niebawem odrębny tekst. Dlatego też teraz przejdźmy drugiego punktu.

2. Po użyciu

Kończąc rozgrywkę na boisku, należy rękawice zdjąć. Pamiętajmy by - w miarę możliwości - rzepy odpinać trzymając paski za specjalne silikonowe uchwyty. Zminimalizuje to uszkodzenia pianki na końcach palców.  Rękawice ściągać należy, poprzez trzymanie za 4 lub wszystkie 5 palców. Nigdy nie ciągniemy za jeden palec! Ze zdejmowaniem się nie spieszymy. Robimy to miarowo, centymetr po centymetrze, delikatnie. Tak by nie ponaciągać szwów i nie rozerwać pianki.

3. Czyszczenie wstępne

Brudne rękawice, należy jak najszybciej wyprać, by zabrudzenia nie wyschły na piance. Dokładne wypranie może być utrudnione, zwłaszcza, gdy na przykład gramy mecz na wyjeździe i jest presja czasu, aby szybko być gotowym do opuszczenia stadionu. Zawsze jednak postarajmy się przepłukać rękawice w bieżącej wodzie, zmywając największe zabrudzenia. Zawsze możemy także wziąć je ze sobą pod prysznic ;) Tak czy siak chodzi o to, by rękawice nie wyschły będąc bardzo zabrudzone.

Mokre po płukaniu rękawice warto delikatnie wycisnąć z wody i spakować do nieprzemakalnego worka. Pamiętajmy, by po powrocie do domu, jak najszybciej wyjąć rękawice i zamoczyć je w letniej wodzie. Można dolać nieco detergentu do mycia rękawic, bądź płynu do kąpieli. Po godzinie, dwóch moczenia, można przejść do mycia zasadniczego.

4. Środki do prania

Jeśli chcemy wyprać rękawice mamy na to kilka metod. Oczywiście zawsze wchodzi w grę, tylko i wyłącznie pranie na mokro, z użyciem letniej wody. Do tego musimy dobrać odpowiedni środek myjący. Możemy użyć specjalne produkty do tego przeznaczone (pianki, płyny), ale także i mydła, szampon/żel myjący bądź zwykłą wodę. Raczej odradzamy pranie rękawic przy użyciu proszku do prania, ponieważ środki tego typu są na tyle agresywne, że mogą zniszczyć strukturę pianki lateksowej. Oczywiście pranie automatyczne odpada. Rękawice pierzemy tylko ręcznie.

Jaki środek do prania użyć najlepiej? Podejścia są bardzo różne. Wielu producentów rękawic oferuje swoje własne płyny i pianki służące do prania rękawic, jednak można je skutecznie zastąpić delikatnym mydłem. Świetnie w praniu sprawdza się szare mydło, które dobrze czyści, a poza tym nie posiada żadnych specjalnych dodatków, które mogłyby przesuszać piankę. Również najzwyklejsze białe mydło (gładkie, bez drobinek do peelingu), zwłaszcza dla dzieci, sprawdza się w praniu rękawic. Jeśli mydło, którego używamy na co dzień nie przesusza nam skóry, to jest duże prawdopodobieństwo, że pianki również nie przesuszy.  

Im prostszy środek do czyszczenia tym lepiej. Z tego też powodu lepiej unikać żelów i szamponów, które może dobrze radzą sobie z zabrudzeniami powierzchniowymi na skórze i włosach, ale jednak nie wywabią dobrze brudu z pianki lateksowej.

5. Pranie

Jak wyprać rękawice? W sposób bardzo prosty. Przygotujmy pojemnik z letnią, czystą wodą (miska itd.) wrzucamy do niego rękawice i mocno namaczamy, by były całkowicie mokre. Następnie, jeśli używamy pianki bądź dedykowanego do prania płynu, działamy wedle zaleceń producenta. Jeśli używamy mydło, to najprościej jest ubrać rękawice, wziąć mokre mydło do rąk i mydlić rękawice tak jakbyśmy myli normalnie ręce. Wewnętrzną część rękawic mydlimy solidnie, pamiętając o końcówkach palców i miejscach szycia. Skupiamy się też na dobrym wymyciu wierzchu dłoni. Gdy całe rękawice są namydlone, można je zdjąć i delikatnie w rękach pościskać, by piana weszła do wnętrza rękawic.

6. Płukanie i suszenie

Tak namydlone rękawice wrzucamy do wody i zaczynamy je płukać. Robimy to tak długo, aż rękawice całkowicie będą pozbawione środka. Przyłóżmy się do tej czynności. Bez dobrego wypłukania, rękawice będą śliskie mogą stracić na całkowitym "kleju". Wypłukany sprzęt warto delikatnie wycisnąć z wody, najlepiej więc zgiąć rękawicę w połowie i mocno ścisnąć w rękach, ale nie wykręcać.

Moim autorskim patentem jest też wyciśnięcie wody za pomocą ręcznika. Aby to zrobić, trzeba na płaskiej powierzchni, na podłodze rozłożyć suchy, dość duży i chłonny ręcznik, następnie ułożyć na nim na płasko rękawice, całość nakryć drugą częścią lub drugim ręcznikiem. Następnie miarowo obiema stopami stąpać po ręcznikach, dociskając rękawice i wyciskając tym samym z nich wodę. Po kilku sekundach takiego zabiegu, większość wody z rękawic powinna wsiąknąć w oba ręczniki. Tak wyciśnięte rękawice możemy teraz powiesić w przewiewnym miejscu na lince lub wieszaku. Nie wieszajmy jednak nigdy sprzętu na słońcu. Suszymy zawsze w zacienionych miejscach.

 

Jeśli macie jakieś pytania, bądź chcecie się podzielić swoimi sposobami na pranie rękawic, zostawcie je w komentarzach pod tym tekstem ;)

  

Źródło: własne/m.kolodziejczak

 

Kategorie: