Dodane przez moderator on March 19, 2016

O tym jak ciężkie i przewrotne bywa życie człowieka, który z pozoru "ma wszystko", wiedzą nieliczni. Nie każdy przecież jest w stanie znieść dużą presję, nie każdy zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie i nie każdy ląduje sam w Szwedzkim miasteczku, bez tłumacza i grosza przy duszy w ciemny i zimny wieczór.

F*cking Polak to książka, w której poznamy sylwetkę Arkadiusza Onyszki, utalentowanego bramkarza i charakternego faceta. Z pozoru groźny, wewnętrznie przyjacielski, lecz twardy w przekonaniach zawodnik, zmuszony był toczyć batalie nie tylko na boisku, nie tylko w szatni, ale także i w szpitalu. Gra w piłkę się skończyła, jednak gra o zdrowie i życie trwa nadal.

W 37 rozdziałach poznamy przekrojowo historie zawodnika od młodych lat, przez szaloną młodość, pierwsze poważniejsze decyzje, młodzieńcze głupoty i rozterki,  karierę, problemy z prawem aż po chorobę, która wstrząsnęła życiem sportowca.

Wbrew pozorom, o sporcie, Onyszko opowiada niewiele. Poznamy kilka historii ze zgrupowań, treningów. Specyficzny klimat piłkarskiej szatni ledwo muśniemy, i to pozostawia lekki niedosyt. Entuzjaści stricte sportowych akcentów mogą poczuć się zawiedzeni, bo niestety o treningach, meczach czy relacjach z innymi zawodnikami informacji jest niewiele.

Dużo większy nacisk położono na wszystkie kwestie okołoboiskowe, związane z prywatnym życiem i światopoglądem bramkarza. Jeśli pamiętacie szum, jaki wywołała książka F*cking Polak w Danii, to czytając polską wersję, dowiecie się dlaczego. Poznamy przy okazji lekki rys charakterologiczny Duńczyków, stworzony przez kogoś, kto - jakby nie było - zaistniał nie tylko jako boiskowy zwycięzca, ale i kontrowersyjna persona.

Polskie wydanie F*cking Polak to przyjemna lektura, w której natkniemy się na różne ciekawe drobiazgi, ale przede wszystkim barwną historię człowieka, który nie rozwinął w pełni swojego sportowego potencjału. Zupełnie inaczej czyta się historie ludzi, którzy decydują się na książkę, by zamknąć pewien etap swojego życia, bo czują się spełnieni.

W przypadku Arkadiusza Onyszki, mamy poczucie, że wiele różnych nieszczęśliwych zbiegów okoliczności złożyło się na losy tego bramkarza. I pewnie to truizm, bo każdy z nas jest kształtowany bezpośrednio lub pośrednio przez nieprzewidywalne, często trudne i smutne, sytuacje. Ale na pewno nie każdy jest zawodowym sportowcem, który mimo możliwości i zaciętości, jednak nie osiąga tego co sobie założył.

F*cking Polak nie jest jednak książką o przegranej. To osobista historia, w której znajdziemy radość, smutek, rozczarowanie czy nawet zdenerwowanie, które z powodzeniem moglibyśmy nazwać w nieparlamentarny sposób.  Losy Onyszki potoczyły się tak a nie inaczej, jednak on sam wydaje się w pełni świadomy i pogodzony ze swoją historią, wyborami i ich konsekwencjami. To dobry przykład na to, że jakby nie było źle, nigdy nie można się poddawać, zawsze trzeba liczyć na siebie i samemu sobie ufać, a czasami odebrać nieznany numer i zaryzykować. Bo bez ryzyka nie ma zwycięstwa, tak jak i życia.

Tytuł: F*cking Polak

Autor: Arkadiusz Onyszko/Izabela Koprowiak

Wydawnictwo: SQN

Ilość stron: 314

Okładka: miękka

Cena z okładki: 36,90

Kategorie: