Dodane przez moderator on November 23, 2014

Jednym z najczęściej padających pytań na naszym forum, jest to jakie rękawice wybrać? Co ciekawe, pytanie to zadają zarówno osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z piłką, jak i ci, którzy już od lata grają "w pudle". W tym tekście znajdziecie podstawowe wskazówki na temat tego jak wybrać dla siebie najlepsze rękawice. 

Zacznijmy jednak od tego, że to nie rękawice grają. Sprzęt może pomagać, wspierać w trudnych warunkach, chronić przed kontuzjami, dodawać animuszu, wspierać psychikę bramkarza - ale to nie one łapią piłki, nie one piąstkują, nie one skracają kąt i nie one podejmują decyzje - to robi człowiek.  Dlatego podstawą jest to, aby przede wszystkim, rękawice nie przeszkadzały w graniu.

Wydawać się to może dziwne, jednak czasami bywa tak, że mając dobry sprzęt na rękach, nie mamy takiego czucia piłki, źle się czujemy w rękawicach i po prostu coś nam "nie gra". Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że często wybieramy sprzęt oczami, dajemy się złapać na kolory, design, na to, że dane rękawice są najnowszym modelem, są droższe od innych itd.         W rzeczywistości to duży błąd. To czy gramy w najmodniejszym sprzęcie nie ma największego, praktycznego znaczenia. Liczy się zachowanie bramkarza na boisku, a nie to w czym ów zawodnik gra.

Najlepszym sposobem na podniesienie swojej skuteczności jest skupienie się na samym bronieniu i na technice, a nie na sprzęcie w którym gramy. Nie potrzebujemy drogich modeli na treningi (chyba, że stare meczówki przesuwamy na trening). Często też nie potrzebujemy zbędnych systemów implementowanych w topowych modelach. Mogą one wspierać w sytuacjach meczowych, zwłaszcza zawodowców - jednak nie są one totalnie niezbędne (w co często wierzy młody, początkujący bramkarz). 

Jak wybierać rękawice?

Pierwsza kwestia to krój, który zwłaszcza dla początkujących, nie powinien mieć znaczenia. Ważne jest by opanować odpowiednią technikę chwytu, przyzwyczaić się do naprężeń, uderzeń i zachowań. Im będziesz lepszy, będziesz grał(a) dłużej i lepiej, tym łatwiej z czasem będzie dobrać Ci krój, który będzie perfekcyjnie pasował do anatomii Twojej dłoni.

Jeśli jesteś młodym bramkarzem, zaczynasz swoją przygodę z tą pozycją w klubie, bądź grasz z kolegami na orliku, warto byś szukał dla siebie rękawic do 100-130 złotych, głównie z pianką typu Soft. Nie ma sensu wydawać większych pieniędzy, ponieważ rękawice z pianką Soft, to stosunkowo niedrogie modele z bardzo chwytną, gładką pianką, która ma dobry stosunek ścieralności do chwytności. Poza "softami" są  również różnegorodzaju pianki, o nierównomiernej, porowatej strukturze. Nie sa one jednak warte uwagi, głównie ze względu na tragiczne właściwości chwytne. Warto za to wybierać na przykład pianki hardgroundowe (o gładkiej powierzchni), które często mają w sobie drobinki grafitu. Takie rozwiązanie doskonale łączy w sobie klej i wytrzymałość, chociaż często są one droższe niż zwykłe rękawice z pianką typu Soft. Co ciekawe, wielu zawodowych bramkarzy ma swoje modele SMU właśnie z pianką Soft.

Drugim rodzajem pianek są lateksy typu Supersoft. To świetne, bardzo miękkie i dość delikatne pianki, o których można powiedzieć, że to świetny wybór na rękawice meczowe, zwłaszcza na suche warunki. Ze względu na dość duża podatność na ścieranie, nie polecalibyśmy ich początkującm oraz tym, którzy graja intensywnie na sztucznych nawierzchniach. Z racji dużej miękkości i delikatności, pianki te dość szybko zaczynają się ścierać. Nie jest to jednak złe rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają tanich rękawic stricte meczowych na naturalnych, trawiastych nawierzchniach. Doskonałe modele z piankami typu supersoft, można kupić już do 200 złotych. 

Pianki stricte meczowe, tworzone z myślą o warunkach zarówno suchych jak i mokrych - to pianki z dużą domieszką lateksu naturalnego. Mówimy tu więc o wszelkich piankach Giga, Ultra, Ultimate, Absolut itd. Są to najczęściej najdroższe modele danej firmy, których ceny zaczynają się od 200 zł wzwyż. To właśnie te modele cechują się doskonałym klejem w każdych warunkach pogodowych. Pod względem ścieralności, opisywane pianki są zbliżone do typu supersoft, są jednak sporo droższe i posiadają też więcej systemów, które niektórym zawodnikom mogą przeszkadzać. 

Istnieją także lateksy stworzone specjalnie z myślą o mokrych warunkach. Są to ogólnie pianki typu Aqua. Mają różne oznaczenia producenta, jednak zawsze informacja o specyfice tych pianek jest widoczna na opakowaniu i opisie. Wet, A2, Aqua, Adhesion Touch to najcześciej spotykane nazwy stosowane przez producentów. Znakiem szczególnym takich pianek jest to, iż pełnię swoich możliwości oferują przy dużej wilgoci i przy kontakcie z wodą. Tego typu pianki faktycznie są bardzo dobrym wyborem na grę w deszczu. Nie jest to żadna zagrywka marketingowa twórców, tylko fakt.

O tym, że pianki te cechują się świetnymi właściwościami, niech świadczy też to, iż wielu bramkarzy gra w rękawicach z pianką Aqua także przy dobrej, suchej pogodzie. Dlaczego? Ano dlatego, że wiele topowych zespół przed meczem zwilża murawę. Dodatkowo współczesne piłki nie wchłniają wody, więc ta pozostaje zawsze na jej powierzchni. Siłą rzeczy piłka jest więc mniej lub bardziej wilgotna, co za tym idzie, szybka i śliska. Gdybyśmy porównać w dziesięciostopniowej skali właściwości chwytne pianki typu Giga a Aqua w mokrych warunkach, ta pierwsza mogłaby zdobyć 8-8,5/10. Aqua 9-9,5/10, gdzie 10 jest chwytem absolutnym i właściwie niemożliwym do osiągnięcia. W przypadku gry w suchych warunkach, sytuacja wyglądałaby dokładnie odwrotnie, na korzyść - rzeczjasna - pianek Giga, Ultumate Ultra itd.  

Ostatnim wartym do odnotowania typem pianek, są lateksy mieszane, przystosowane do dużej ścieralności, nazywane potocznie Hardgroundami. Rękawice HG cechują się optymalnym stosunkiem miękkości do wytrzymałości na naprężenia i uszkodzenia mechaniczne. Często możemy znaleźć w nich opiłki grafitu (Graphite+, G+ od Pumy) oraz inne domieszki, które mają za zadanie wzmocnić strukturę pianki. Najczęściej spotykane nazwy to D1, Terrain, HG, Hardground, wspominany G+. Co ciekawe, nawet wielu bramkarzy profesjonalnych wybierało bądź wybiera pianki o podwyższonej wytrzymałości. Swego czasu przez długi czas takie rękawice wybierał na przykład Gigi Buffon. 

Podsumowując...

Na naszym rynku możecie spokojnie znaleźć rękawice z każdym rodzajem pianki. Jej wybór jest o tyle trudny, ponieważ każdy z nas ma nieco inne preferencje dotyczące poziomu chwytu oraz uślizgu piłki po rękawicy. Wybierając np. piankę G2, możemy więcej piłek utrzymać w rękach, kosztem szybkiego ździerania pianki na palacach. Decydując się na rękawice z pianką np. D1, nie pograszamy swojego chwytu ale i musimy liczyć się z tym, ze przy słabszych palcach możemy pewnych piłek nie utrzymać. Ktoś może zapytać, dlaczego np. Gregory Coupet grał w rękawiach z pianką Soft, Kelemen Aqua, Musslera G2, a Buffon G+? Odpowiedź jest bardzo prosta. Każda z tych pianek na swój sposób jest bardzo dobra i jeśli poznamy ich plusy i minusy, możemy sami ocenić, która bardziej nam podpasuje. 

Wielu, zwłaszcza młodym bramkarzom wydaje się, iż wybór najlepszej pod względem kleju pianki spowoduje, że złapią każdą piłkę. Niestety tak nie jest. Nie mając odpowiedniej techniki ani siły chwytu nie złapiemy każdego strzału. Co więcej, możemy przez to szybko pożegnać się z nowiutkimi, topowymi meczówkami za kilkaset złotych. Rękawice przede wszystkim mają nie przeszkadzać. Mają pozwolić na chwyt, na sparowanie piłki po palcach, na jej uślizg gdy przenosimy ją nad poprzeczką. Żaden, nawet najdroższy sprzęt nie zastąpi treningu, zdolności i umiejętności. Pamiętajmy o tym.

 

 

Źródło: m.kołodziejczak/bramkarze.pl

  

Kategorie: