Treść pytania: Dlaczego bramkarze popełniają błędy? Przy strzale w ustawieniu się symetrycznie w osi bramki w stosunku do piłki. W utrzymaniu pozycji "gotów". W obliczeniu lotu piłki, dośrodkowania, piłki prostopadłej, Jeśli każdy zna doskonale teorię i zaraz po błędzie wie co zrobił źle i jak powinien się zachować poprawnie... to dlaczego popełniamy błędy?

Odpowiedź eksperta: 

Bardzo ciekawe pytanie ponieważ sam sobie takie zadawałem kilkanaście lat temu. Uważam, że aby lepiej rozumieć jakikolwiek sport, a dalej wszelkie zachowania zawodnika należy znać na nie odpowiedź.

Udzielając pełnej odpowiedzi musiałbym odwołać się do neuronauk, nauk zajmujących się badaniem mózgu, lecz w dużym skrócie powiem, że tak naprawdę dzięki popełnianiu błędów stajesz się lepszym bramkarzem ponieważ za każdym razem masz możliwość uczestniczenia w sytuacjach, które testują twoje umiejętności na danym etapie kariery. Problem to brak takich sytuacji w treningach bo trening to właśnie czas na uczenie się i testowanie umiejętności.

Błędy bramkarza, czy jakiekolwiek innego zawodnika we wszelakich sportach przypominają trochę naukę chodzenia niemowlaka. Nie pamięta się tego okresu oczywiście, lecz sam proces jest taki sam dla wszystkich, czyli seria upadków i bezpiecznych powstań aż wykształci się prawidłowy nawyk sterowania ruchem. Dlatego też młodzi bramkarze zaczynający swoją przygodę z piłką, doświadczają serie błędów.

Na profesjonalnym poziomie błędy danego bramkarza nie są seriami, lecz „raz na jakiś czas”, znaczy to, że dany nawyk został już wykształcony, lecz nigdy nie będzie on wykształcony w 100% dlatego też nigdy nawet najlepsi nie będą idealni, będą prawie idealni.