Treść pytania: Mianowicie, zastanawia mnie kwestia tego jak ma się przesuwać bramkarz w sytuacji gdy:

a) przykładowo następuje dośrodkowanie z rzutu różnego, zagrana piłka nie pozwala bramkarzowi wyjść z bramki i jest zagrana na dłuższy bądź bliższy słupek (mija bramkarza), rywal dochodzi do strzału. Czy  bramkarz przesuwa się tylko za lecącą piłką czy wykonuje dodatkowy  ruch do przodu lub do tyłu w stronę linii żeby albo skrócić powierzchnie i przestrzeń dla strzelca czy robi krok w tył ażeby wydłużyć sobie czas reakacji?

b) pytanie dotyczące podobnej sytuacji z tym, że jest to piłka zagrana z akcji spod linii końcowej. Bramkarz jest ustawiony przy krótkim słupku i przesuwa się... moje pytanie jak? Bardziej w stronę bramki czy w stronę strzelającego?

 

Odpowiedź eksperta: 

Fajne taktyczne pytanie. Trudność polega na decyzji – kiedy i gdzie zatrzymać się.

Wyznam, że wsystko, naprawdę wszystko zależy od danej sytuacji, czyli musimy spojrzeć na ilość zawodników w polu karnym, rodzaj dośrodkowywanej piłki (tzw. dochodząca lub odchodząca od bramkarza), warunki pogodowe. Generlanie, w takich sytuacjach, jeśli piłka została przegłówkowana na dalszy słupek, chce, aby mój bramkarz jak najszybciej znlazł się w takiej pozycji, aby zasłonić jak najwięcej bramki. Będzie to raczej dynamiczny ruch przy linii, a czy w przód czy w tył jest zależne od konkretnej sytuacji.

Co do punktu b) odpowiedź brzmi, w stronę bramki.